Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem swoje historyczne początku ma jeszcze w roku 1985. Wówczas grupa absolwentów PWST z Krakowa postanowili założyć ów teatr i uhonorować nazwą właśnie Witkacego. „Autoparodia” (autorstwa, rzecz jasna, Witkacego) była pierwszą wystawioną w nim sztuką. Wyreżyserował ją Andrzej Dziuk, długoletni dyrektor teatru. Gmach teatralny mieści się przy ulicy Chramcówki w Hotelu Chałubińskim.
Na deskach teatru nadal występują Dorota Ficoń, Krzysztof Łakomik i Krzysztof Najbor (współzałożyciele całego teatru). Cykl premier teatralnych jest ściśle uzależniony od letniego i zimowego sezonu. W holu teatralnym odbywają się też liczne wystawy plastyczne, koncerty i festiwale teatralne – atrakcji jest co niemiara.
Nasze domki w Białce Tatrzańskiej są bogate w rozmaite szczegóły i zdobienia, które są inspirowane klasyczną góralską estetyką. Autorem tego stylu jest właśnie Ignacy Witkiewicz. Zakopiański pisarz, malarz, dramaturg (czego dowodzi teatr nazwany na jego cześć) i filozof. To właśnie on postanowił wyciągnąć z tradycji górali to, co najlepsze i stworzył z tego pełnoprawny, autorski, oryginalny styl, który został skojarzony z naszym regionem już na zawsze.
Mimo że świat idzie do przodu, nie zapominamy o korzeniach naszej kultury. Z tego powodu, mimo wielu nowoczesnych udogodnień, nasze domki wciąż dumnie reprezentują architekturę i styl tradycyjnych podhalańskich pensjonatów. Dzięki takiemu zamiłowaniu do klasycznej architektury, jak nasze, Białka Tatrzańska wciąż godnie wyraża folklor swojego regionu. Korona Gór to fenomenalne miejsce do zwiedzania takich unikatowych ośrodków kultury, jak ten teatr! Zobacz również nasze artykuły o innych atrakcjach w Białce Tatrzańskiej i na całym Podhalu.