Domki Białka Tatrzańska - Bór na czerwonym01

Zaraz obok nowotarskiego lotniska sportowego rozpościera się ogromny rezerwat o wdzięcznej nazwie „Bór na Czerwonem”. Zwiedzanie go można zacząć od spaceru specjalnie przygotowaną, drewnianą ścieżką prowadzącą w głąb lasu.

Jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc jest obszerny taras widokowy z przepięknym widokiem na Tatry oraz dalsze tereny rezerwatu, w tym rozległe torfowiska. Ścieżka zwieńczona jest rozmaitymi edukacyjnymi tabliczkami opisującymi lokalną florę i faunę. Cały teren jest udostępniony w pełni za darmo dla wszystkich zwiedzających. Do części rezerwatu można dotrzeć po drewnianych pomostach i dalszych, rozwidlających się ścieżkach prowadzących do dalszych zakątków tego wyjątkowego środowiska przyrodniczego.

„Bór na Czerwonem” w Nowym Targu to istny, naturalny labirynt z masą ciekawych miejsc do odkrycia. Podczas swojej wycieczki, zwiedzający mogą bliżej poznać rozmaitą roślinność, w tym gatunki bardzo rzadkie czy chronione, na przykład: torfowce, rosiczki okrągłolistne, żurawiny błotne czy sosny drzewokosa. Nie inaczej jest ze tamtejszymi, rzadkimi zwierzętami. Wśród drzew i krzewów można napotkać między innymi: traszki grzebieniaste, zwyczajne, górskie i karpackie oraz bardzo charakterystyczną i rzucającą się w oczy salamandrę plamistą (czarną w żółte plamy).

W okolicy torfowisk można zaobserwować lęgowiska bocianów, zarówno białych, jak i czarnych. Na niebie z kolei można czasem dostrzec różne ptaki szponiaste, w tym ikonicznego już dla tej okolicy orła. Nowotarski „Bór na Czerwonem” to niezbędne miejsce do zwiedzenia dla wszystkich miłośników przyrody i ładnych krajobrazów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

13 − jedenaście =