Domki białka tatrzańska

Nasze Domki w Białce Tatrzańskiej są wręcz otoczone rozmaitymi atrakcjami i miejscami, które po prostu warto odwiedzić podczas pobytu w Koronie Gór. Jedną z nich jest Muzeum Podhalańskie w Nowym Targu

Muzeum Podhalańskie to jedna z najważniejszych ostoi tak pieczołowicie piastujących historię i kulturę górali. Całość mieści się na terenie byłego ratusza Nowego Targu. Liczba eksponatów przekracza ponad 7000 egzemplarzy. Są to rozmaite dzieła i obiekty obrazujące kulturę i dawne życie nowotarżan.

domki białka tatrzańska
domki białka tatrzańska – atrakcje

Na szczególną uwagę zasługują dzieła jednego artysty. Muzeum jest bowiem bogate w zbiory rzeźb i obrazów nowotarskiego artysty, prymitywisty Edwarda Sutora, znanego również pod chlubnym przydomkiem „nowotarskiego Nikifora”. Jego prace wzbudzają kontrowersje, u jednych wywołując zachwyt, a u innych ostracyzm. Tak czy inaczej, obok jego licznych i bogatych prac nie sposób przejść obojętnie.

domki białka tatrzańska
domki białka tatrzańska – atrakcje

Ponadto muzeum jest bogate w zasoby i pamiątki związane ze Świętym Janem Pawłem ll. Większość eksponatów pochodzi z prywatnych, unikatowych zbiorów. Pośród nich można znaleźć również przedmioty, które noszą znamiona relikwii. Stąd też w ramach wystawy można podziwiać dokumenty potwierdzające edukację Karola Wojtyły podczas studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim, w tym dyplom magistra teologii, odręcznie napisany życiorys oraz liczne medale i papiery wydawane przez Watykan za czasów pontyfikatu Papieża Polaka. Poza tym nie brakuje również co poniektórych przedmiotów osobistych Karola Wojtyły.

Nasze domki Białka Tatrzańska – idealna baza wypadowa na rozmaite wyprawy po regionie.

Zajrzyj również do innych artykułów o atrakcjach związanych z Podhalem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 − trzy =