Domki Białka Tatrzańska

Na Podhalu można znaleźć ogrom mniej znanych destynacji turystycznych, które zwyczajnie są warte odwiedzenia. Nasze domki w Białce Tatrzańskiej to stanowią wręcz idealną bazę wypadową, z której można realizować kolejne cele turystyczne i krajoznawcze. Jedną z pomniejszych, ale wciąż wartościowych atrakcji w regionie jest muzeum Lenina.

Domki Białka Tatrzańska – Atrakcje

Muzeum to upamiętnia pobyt tej historycznej postaci na Podhalu. Włodzimierz Lenin bowiem stacjonował w Białym Dunajcu w okresie pomiędzy 1913 i 1914 rokiem. Jak donoszą podania, Lenin dla zdrowia i lepszego samopoczucia odwiedzał Kraków, a z niego z kolei zdarzało mu się jeździć do Poronina ze swoją żoną oraz teściową. Wysłał on listy i pracował właśnie z Poronina, będąc w ścisłym kontakcie ze swoimi rosyjskimi towarzyszami. Podobno nawiązywał również kontakty z miejscową ludnością. Nie były mu również obce wycieczki krajoznawcze po Tatrach.

Domki Białka Tatrzańska – Atrakcje


Dokładnie zamieszkiwał zajazd Pawła Guta-Mostowego w Poroninie. Z tego też powodu ówczesne władze PRL w 1947 roku zdecydowały się na zorganizowanie w tymże budynku Muzeum Lenina. Wszystko zostało zaaranżowane w budynku po karczmie Gutów-Mostowych. Co więcej, na placu przy budowli postawiono pomnik na cześć rewolucjonisty. W 1990 roku wprawdzie pomnik obalono, a muzeum zlikwidowano, natomiast pozostałości i liczne eksponaty można cały czas podziwiać w miejscu Gminnego Ośrodka Kultury.

Domki Białka Tatrzańska – atrakcje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 − osiem =