Domki Białka Tatrzańska

Nasze domki w Białce Tatrzańskiej to fenomenalny punkt, od którego można zacząć zwiedzanie całego regionu. Podhale kryje w sobie mnóstwo mniej znanych perełek turystycznych, które zwyczajnie warto zobaczyć. Jedną z nich jest muzeum Karola Szymanowskiego znajdujące się w zakopiańskiej willi Atma. Białka Tatrzańska to idealna destynacja do zwiedzania ościennych miejscowości, a także Zakopanego.

Domki Białka Tatrzańska
Domki Białka Tatrzańska – atrakcje

Już w roku 1937 kompozytor Michał Kondracki zgłosił pomysł utworzenia muzeum poświęconego Karolowi Szymanowskiemu. Po ll wojnie z kolei inicjatywę podtrzymała siostrzenica samego Szymanowskiego, niejaka Krystyna Dąbrowska. Ostatecznie, po dekadach starań, w 1967 roku sprawa została ponownie przywrócona do dyskusji publicznej przez krytyka muzycznego Zdzisława Sierpińskiego. Następnie powstał w Warszawskim Towarzystwie Muzycznym cały komitet społeczny mający na celu zebranie funduszy na wykupienie i wyremontowanie Atmy – ikonicznej zakopiańskiej willi. Gdy to doszło do skutku, zaczęto przygotowywanie wystawy. Już w 1976 roku willę udostępniono do użytku publicznego. Parter zawierał ekspozycję w pełni przedstawiającą życie kompozytora i jego związki z Podhalem. Eksponaty w dużej mierze pochodzą z darowizny siostrzenicy Karola, Krystyny Dąbrowskiej.

Domki Białka Tatrzańska
Domki Białka Tatrzańska – atrakcje

Do dzisiaj na parterze willi można podziwiać rozmaite ekspozycje prezentujące podstawowe informacje o życiu i twórczości kompozytora. Wyjątkowo istotne są relacje Karola Szymanowskiego z Tatrami i samym Zakopanem, co jest szczególnie uwidocznione wśród eksponatów. W muzeum można więc nie tylko poznać nieco osobistych szczegółów z życia kompozytora, ale również zasięgnąć zakopiańskiego folkloru. Co więcej, ekspozycja zawiera również pełną rekonstrukcję gabinetu Karola Szymanowskiego.

Domki Białka Tatrzańska
Domki Białka Tatrzańska – atrakcje

Nasze domki Białka Tatrzańska – idealna baza wypadowa na rozmaite wyprawy po regionie. Z Korony Gór do Zakopanem dotrzesz samochodem w mniej niż 35 minut!

Zajrzyj również do innych artykułów o atrakcjach związanych z Podhalem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiem + 6 =